Türkiye Cumhuriyeti

BM Viyana Daimi Temsilciliği

Daimi Temsilcilik Tarihi ve Önceki Daimi Temsilcilerimiz

Daimi Temsilciliğimiz, Sayın Büyükelçi Fügen Ok’un 15 Ekim 1992’de güven mektubunu BM Viyana Ofisi, BM Sanayi ve Kalkınma Örgütü (UNIDO) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörlerine sunması ile faaliyetlerine başlamıştır.

 

Birleşmiş Milletler (BM) 24 Ekim 1945’de kurulmuş uluslararası bir örgüttür. Türkiye BM’nin kurucu üyeleri arasındadır. BM Genel Merkezi New York’ta olup, ülkemizin BM nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği ise 1947’de New York’ta faaliyete geçmiştir.

 

Birleşmiş Milletler Örgütünün, New York (Genel Merkez) dışında Cenevre, Nairobi ve Viyana’da olmak üzere 3 ayrı merkez ofisi bulunmaktadır. Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi (UNOG) konferans diplomasisi, silahsızlandırma ve insan hakları konularında merkez konumundadır. Birleşmiş Milletler Nairobi Ofisi (UNON) çevre ve beşeri yerleşim alanlarında yürütülen çalışmaların merkezidir. Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi (UNOV) ise uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, suç önleme ve ceza hukuku, sanayi ve kalkınma, uzayın barışçıl amaçlarla kullanımı ve uluslararası ticaret gibi alanlarda yürütülen faaliyetlerin merkezidir.

 

Daimi Temsilciliğimiz ayrıca Viyana’da 1957’den bu yana faaliyette olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile temasları ve ilgili konuları yürütmektedir.

 

Daimi Temsilciliğin akredite olduğu uluslararası kuruluşlara ilişkin ayrıntılı bilgilere 5. Bölümden ulaşılabilir.
 
FÜGEN OK
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.01.1992-01.01.1998
YAŞAR YAKIŞ
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.01.1998-01.01.2000
AYDIN ŞAHİNBAŞ
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.01.2000-01.01.2004
AHMET ERTAY
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.01.2004-01.01.2009
TOMUR BAYER
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.01.2009-15.11.2013
Emine Birnur Fertekligil
Büyükelçi, Müsteşar Yardımcısı
15.11.2013-